пʼятниця, 23 березня 2018 р.

Елементи матеріалознавства та технологія виготовлення закладки


Урок 2 (2 год.)
Тема: Елементи матеріалознавства та технологія виготовлення закладки
Матеріали для плетіння в техніці «макраме». Види  матеріалів природного та хімічного походження та їх властивості. Складання технологічної послідовності  виготовлення спроектованого виробу. Основні вузли техніки «макраме». Графічне зображення схем для плетіння та умовні позначення на схемах основних вузлів. Добір вузлів та схеми для плетіння закладки. Розрахунок довжини шнурів для майбутнього виробу.
Мета:
·        навчальна: сформувати в учнів поняття про мистецтво плетіння макраме, ознайомити з основними групами вузлів, навчити працювати з найпростішими матеріалами - нитками та мотузками, закріпити знання з історії виникнення та розвитку макраме;
·        розвиваюча: розвивати в учнів фантазію, художній смак, логічне мислення, творче становлення до праці;
·        виховна: виховувати в дітей повагу до своєї праці, формувати в учнів художній смак, та естетичний підхід до творчої праці, виховувати терплячість, охайність і старанність.
Обладнання: ножиці, шпильки, голки, гачок, нитки, зошит.
Дидактичне забезпечення уроку: інструкційні картки, послідовності виконання вузлів, колекція плетених виробів із макраме.

Міжпредметні зв'язки: образотворче мистецтво, математика, історія.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Організаційна частина:
привітання,
перевірка наявності учнів в класі,
перевірка готовності їх до уроку,
перевірка правильної організації робочого місця.
II. Мотивація навчання.
III. Активізація опорних знань (повторення вивченого матеріалу).
- Звідки походить слово "макраме"?
- Яка історія походження макраме?
- Які ви знаєте види вузликового плетіння?
- Які техніки виконання вузлів вам відомі?
- Які інструменти використовують для виконання макраме?
- Для чого використовували вузликове плетіння в давнину?
- Яке значення має макраме для нас сьогодні?
IV. Пояснення нового матеріалу.
1. Вступний інструктаж.
Перед тим як виконувати роботу, давайте повторимо правила безпечної праці при користуванні ножицями, голками та шпильками:
-   Ножиці повинні лежати на парті із зімкнутими кінцями.
-   Передавати ножиці слід кільцями вперед.
-   Голки та шпильки повинні знаходитися у спеціальній подушечці.
-   Брати голки можна тільки для роботи.
-   Не гратися голками та шпильками.
Для занять макраме потрібні такі інструменти: ножиці, сантиметр, шпильки, голки, гачок.
Для зручності роботи з нитками бажано приготувати таке обладнання. Для плетіння невеликих виробів знадобиться напівм'яка подушечка розміром 100x200 мм, яку можна пошити з цупкої тканини і наповнити тирсою або піском. До неї зручно прикріплювати голками або шпильками нитки для плетіння.
Щоб добре і зручно працювалося, треба правильно організувати робоче місце. При плетінні невеликих виробів на подушечці краще працювати за столом, тримаючи подушечку на колінах. Верхньою частиною вона повинна опиратись на край стола.
Зразок, малюнок чи схема повинні лежати на столі зліва, а інструменти краще поставити справа, щоб зручніше було ними користуватися.
Матеріалом для плетіння можуть бути різноманітні нитки: шнур, тасьма, лляна мотузка, джут, конопляний шпагат та ін. Найкращі в роботі бавовняні нитки. Вони міцні, м'які і добре в'яжуться у вузли. Для плетіння використовують нитки, як природного кольору, так і фарбовані.
Дуже важливо правильно підготувати нитки до роботи. Це означає, що треба визначити їх довжину і кількість. Кількість ниток залежить від самого виробу і повинна обов'язково бути парною. Довжина ниток залежить від їх товщини. Товстіші нитки повинні бути довшими, ніж тонкі, тому що під час роботи вони швидше укорочуються. Нитки повинні бути в 3-8 разів довші від готового виробу.
Нарізані нитки можна кріпити до дерев'яної чи пластмасової планки чи кільця, а також до товстої нитки.
У ході плетіння не всі нитки виконують однакову функцію. Нитки, навколо яких плетуть, виконують роль основи, а нитки, якими плетуть вузли це робочі нитки.
2. Практична робота учнів.
2.1. Поточний інструктаж:
Вузликовий ланцюжок - це простий вузол з двох ниток - лівої і правої. При зав'язуванні першого вузла ліва нитка є вузликовою, тобто такою, на якій зав'язують вузол, а права - робочою, тобто такою, якою зав'язують вузол.
Після утворення кожного вузла нитки міняють своє значення. (Вчитель демонструє технологію виконання вузликового ланцюжка). Лівою рукою тримаємо нитку 1, трохи натягуючи її. Правою рукою беремо нитку 2, кладемо на нитку 1 і витягуємо її в петлю способом знизу вгору. Це ж саме робимо лівою ниткою. Утворені вузли повинні лежати по різні боки.
2.2 Самостійне виконання учнями практичної роботи.
Учні на додаткових нитках виконують вправи по засвоєнню технології плетіння ланцюжка. Плетуть зразок довжиною 10 см, щоб вирахувати необхідну довжину мотузки-заготовки для виготовлення вузликового ланцюжка для підвіски-прикраси.
Нарізають мотузки визначеної довжини, складають їх разом, знаходять середину, кріплять на подушці і плетуть вузликовий ланцюжок згідно інструкційної карти.
2.3.Індивідуальний інструктаж:
Під час проведення практичної роботи проводиться індивідуальна консультація.
Фізкультхвилинка
V. Підсумок уроку, аналіз та оцінювання робіт.
VI. Домашнє завдання.
Принести необхідні інструменти і матеріали для плетіння макраме.
VII. Прибирання робочих місць.


Немає коментарів:

Дописати коментар